Pátek, 21 června, 2024
DomůBydleníZdravější bydlení se střešními okny

Zdravější bydlení se střešními okny

Nedostatek energie, nepříjemný kašel, poruchy spánku… trápí vás něco z těchto neduhů? Na vině může být nedostatek denního světla či přílišná vlhkost v interiéru. Optimální podmínky vám v podkroví zajistí střešní okna.

Dostatek přirozeného světla

Není žádným tajemstvím, že denní světlo léčí. Stimuluje produkci vitamínu D, serotoninu i dopaminu (tzv. hormony štěstí) a jejich hladinu udržuje na optimální úrovni. Když si tedy dopřejete dostatek slunečních paprsků, jednoduchým způsobem podpoříte dobrou náladu a naberete víc energie.

Podle průzkumů však dnes typický městský člověk tráví až 80 % svého času uvnitř budov. Je proto důležité, abyste dostatek přirozeného světla měli zajištěný i v interiéru. Střešní okno vpouští do místnosti zhruba dvakrát více denního světla než fasádní okno stejné velikosti. Ještě více světla si díky užšímu rámu užijete se střešními okny Roto Designo R7.

Pro optimální prosvětlení podkrovních prostor by prosklená plocha měla zabírat minimálně 10 % celkové výměry místnosti. Když střešní okna navíc zkombinujete s bílou malbou na stěnách či světlým nábytkem, pokoji propůjčíte dokonalou vzdušnost.

Optimální vlhkost v domě

Vaření, sprchování, žehlení i obyčejné dýchání – při běžných činnostech člověk vyprodukuje zhruba 4 litry vody za den. Standardní vlhkost vzduchu v domě by se měla pohybovat mezi 40 až 60 %. Nadměrná vzdušná vlhkost je živnou půdou pro množení roztočů i vznik plísní. A ty mohou přispět k rozvoji alergií či plicních chorob.

Vlhkost v podkroví sníží dobře těsnící okna. Bojujete s častým rosením skel, přestože pravidelně větráte? Řešením bude výměna střešních oken. Zvažte investici do takových modelů, které budou mít co nejlepší izolační vlastnosti. Omezíte tak nejen rosení tabulí, ale zároveň to pocítíte i na daleko větším tepelném komfortu v pokoji.

Přístup k čerstvému vzduchu

Únava, bolest hlavy a neschopnost soustředit se? Možná za tím nestojí stres v práci, ale vydýchaný vzduch v místnosti. Jak známo, člověk svým dýcháním produkuje oxid uhličitý neboli CO₂. Za 24 hodin takto vydýcháte více než 1 kg oxidu uhličitého. Dlouhodobě zvýšená koncentrace CO₂ už člověka ohrožuje vážnějšími zdravotními riziky.

Střešní okna Roto vám umožní podkroví vyvětrat v každém ročním období tak, abyste zajistili ideální klima důležité pro zdravý spánek i vysokou produktivitu. V zimě je potřeba otevřít okna na pár minut dokořán a vyměnit v místnosti vydýchaný vzduch. V létě můžete větrat delší dobu brzy po ránu nebo nechat okna na spárové přivětrávání.

Při větrání můžete využít také podporu moderní techniky. Elektricky ovládaná střešní okna se sama otevřou na základě nastaveného časového plánu a vy nemusíte nic víc řešit. Obávat se nemusíte ani přeháněk. Součástí každého elektrického střešního okna Roto je dešťový senzor, který okno v případě potřeby automaticky zavře.

Tip: zdravá střešní okna

Roto je jediným výrobcem střešních oken, který je držitelem certifikátu od výzkumného institutu Sentinel Haus. Díky tomu máte 100% jistotu, že všechna střešní okna Roto jsou bez emisí. Firma se ostatně problematikou zdravého bydlení zabývá již od roku 2013 a své výrobky dobrovolně podrobuje přísným testům. Zákazníkům dnes tak může garantovat zdravotní nezávadnost střešních oken.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články