Úterý, 7 února, 2023
DomůZajímavostiVánoce, zvyky a tradice

Vánoce, zvyky a tradice

Kouzelné Vánoce! Kde se tyto svátky vzaly a jak dlouho nás již provázejí? Pojďme si společně zkusit odpovědět na mnoho otázek o původu Vánoc samotných a vzniku tradic s nimi spojených. 

Zrození Ježíše či pohanské svátky

Po celém světě se lidé domnívají, že 25. prosinec je dnem narození Ježíše Krista. Bohužel ani dějiny, ani pisatelé Bible nepodávají k tomuto datu žádnou zprávu a důkaz o jeho narození. Jediný evangelista Lukáš zaznamenal historické pozadí a uvádí, že se vše stalo v době prvního sčítání lidu v římské říši na příkaz císaře Augusta. Proto se také Josef s Marií z města Nazaret vydali do města Betléma k registraci a zde Marie porodila svého syna, kterého plenkami ovinula a do jeslí položila. 

Kořeny dnešních Vánoc je však možné hledat i v pohanských oslavách zimního slunovratu. Tyto noci, kdy slunce stoupá na obzoru denně výš a výš si vysvětlovali narozením slunečního dítěte. Podle historických pramenů název Vánoce pochází ze staroněmeckého výrazu “zu den wihem Nahten”, který v překladu znamená posvátné či svaté noci. Touto nocí byla nazývána noc z 24. na 25. prosince, a to včetně nocí následujících. Postupem času se původní výraz změnil na Weihnachten, což v českém překladu znamená Vánoce. 

Vánoce jsou především svátky klidu, míru a radosti. Vůbec nezáleží na tom, zda a jak je slaví křesťané, pravoslavní věřící, židé či ateisté a kde se vzal jejich původ. Důležité je prožít klidné a radostné Vánoce bez ohledu na různorodost náboženství, tradic a zvyků. 

Vánoční tradice 

Znáte zvyky, které se pojí s Vánocemi? Kapr s bramborovým salátem, vánoční cukroví, krájení jablíček, zdobení vánočního stromečku, zlaté prasátko či polibek pod jmelím zná zcela jistě každý z nás. V našich krajích jsou však také vánoční tradice, které nejsou tak známé a jsou dodržovány pouze v některých rodinách či krajích. Za rozbřesku se opláchnout studenou vodou potoka pro utužení zdraví, přivolání si štěstí snědením okoralého chleba při vánoční večeři a pokud se toužíte vdát, stačí nasbírat během Štědrého dne devět patek od vánoček.

Nejvíce oblíbenou tradicí je však rozbalování vánočních dárků. Zejména děti se nemohou dočkat večera až rozbalí dárky, které jim přinesl Ježíšek. Ať už jsou zakoupené v hračkářství, či ručně vyrobené, rozzářené dětské oči a radost z tajemství zahaleného v balícím papíru jsou zase tím nejlepším vánočním darem pro dospělé. 

Ať se ve vaší rodině dědí z generaci na generaci jakékoliv tradice a zvyky, mějte vždy na paměti, že nejdůležitější je čas strávený s vašimi blízkými. 

Kouzelné hračkářství vám přeje krásné a klidné prožití vánočních svátků!

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články