Neděle, 26 března, 2023
DomůRady a TipyNákup auta v zahraničí – co je potřeba zařídit?

Nákup auta v zahraničí – co je potřeba zařídit?

Ke koupi automobilu v zahraničí mohou vést různé důvody. Mnoho zájemců o ojetý vůz se například rozhodne koupit auto v Německu, jelikož očekává lepší technický stav, popřípadě nižší cenu. Stejně tak se může stát, že v případě specifických požadavků zkrátka nelze auto sehnat u nás. Co obnáší dovoz vozidla z ciziny? Co je nutné zařídit?

Rozhodne-li se člověk pro nákup auta v Německu nebo v jiné zemi EU, je celý proces poměrně jednoduchý. Zvláště v případě, kdy využije služeb specializovaných firem, které vše od začátku do konce zařídí.

Stejně tak je možné vše obstarat svépomocí, což už bude obnášet trochu papírování. Určitě je nutné nechat vybrané ojeté auto zkontrolovat odborníkem a zjistit si vše potřebné včetně toho, co všechno má vozidlo za sebou. Veškeré potřebné informace týkající se nákupu ojetého vozidla přináší portál Vpojisteni.cz.

Jak koupit auto v zahraničí a dovézt ho do ČR?

Jedním z prvních kroků je odhlášení vozidla. Celý proces se bude řídit zákony daného státu, s čímž se pojí skutečnost, že je více než vhodné znát místní jazyk, popřípadě se vzdát myšlenky na nákup auta z ciziny na vlastní pěst. Je rozhodně lepší přenechat odpovědnost někomu, kdo ví, co dělá.

Po odhlášení je možné auto dovézt do ČR a pustit se do dalšího zařizování. Vozidlo bude mít tzv. převozní SPZ, která slouží právě pro převoz auta z místa prodeje.

Bude nezbytné zařídit povinné ručení, jelikož bez něj auto nesmí na silnici. Pojistku je možné zařídit ještě před tím, než je auto registrované v ČR. Pokud auto pojede na vleku, lze se sjednáním pojištění počkat.

V současnosti již není nutné podstupovat tzv. dovozovou STK, pokud se jedná o auto koupené v EU (popř. ve Švýcarsku, Norsku, Lichtenštejnsku nebo na Islandu). Musí však mít platnou technickou ze země původu. V ČR pak stačí vzít automobil na evidenční kontrolu. Při nákupu auta ze země mimo EU je technická kontrola v ČR nutná.

Přihlášení vozidla v ČR

Posledním krokem je přihlášení auta u nás, které lze provést na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností.

S sebou je nutné vzít veškeré dokumenty spojené s nákupem auta včetně potvrzení o odhlášení vozidla v zemi původu, převozní SPZ apod. Potřeba budou také všechny dokumenty a potvrzení z ČR. Je třeba mít na paměti, že při přihlašování vozidla už musí být sjednané povinné ručení.

Tímto je celý proces nákupu a dovozu automobilu dokončen. Nejedná se tedy o nic příliš složitého, problematické však mohou být jisté administrativní úkony v zemi původu. Je tedy na zvážení každého, zda se do celého procesu pustí sám, nebo si objedná specializovanou firmu, která značnou část papírování zařídí.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články