Vhodně orientovaná střecha není jediné kritérium, které byste měli zvážit. Fotovoltaická elektrárna se dá instalovat prakticky na všechny střešní krytiny, jedinou podmínkou je, aby byla dostatečně pevná. Od typu střechy se pak odvíjí to, jak moc bude fotovoltaika výnosná.
Sklon střechy
Nejideálnější na instalaci fotovoltaických panelů je rovná střecha. Na tu je totiž možné umístit panely v optimálním sklonu a otočené přesně tak, jak je třeba podle povětrnostních podmínek. Někdy je vhodné před instalací nechat vypracovat statický posudek, aby bylo jisté, že střecha celou konstrukci unese.
Na šikmé střeše není možné panely tak dobře polohovat, ale zase mají obvykle vyšší nosnost a statický posudek není potřeba. U krytiny z betonových a pálených tašek se k uchycení panelů používají speciální háky, které se připevňují na trámy střechy. U plechových krytin se konstrukce nemusí kotvit skrz krytinu. Někteří výrobci už solární panely neinstalují na eternitové krytiny a na tzv. bobrovky, jelikož jsou křehké a mohou při montáži praskat.
Orientace střechy
Solární panely by měly být orientované pokud možno na jih, čímž se maximalizuje roční výnos. Za přijatelné se považuje odklon od přímého jihu maximálně o 45 °, kdy se pokles výnosnosti pohybuje okolo 5 %. Vždy je v takovém případě lepší jihozápadní orientace. Pokud se ale rozhodnete pro instalaci systému s baterií, rozdíly se ještě více stírají.
Fotovoltaické panely je samozřejmě možné instalovat i na střechu orientovanou na východ či západ, počítat ale musíte s poklesem na celoročních výnosech okolo 20 % oproti orientaci na jih. V takovém případě je lepší instalovat více panelů, aby se ztráta vykompenzovala. Nic nebrání ani instalaci panelů na obě strany střechy, čímž si zajistíte rovnoměrnější výrobu energie během celého dne. Severně, severovýchodně a severozápadně orientované střechy k fotovoltaické elektrárně vhodné nejsou.