Pondělí, 29 května, 2023
DomůRady a TipyCo ovlivňuje cenu ojetého automobilu?

Co ovlivňuje cenu ojetého automobilu?

Chcete si pořídit ojeté vozidlo, ale nevíte, zda je jeho cena adekvátní? Nebo sami chcete vůz prodat a stanovit si atraktivní cenu? Hodnotu vozu určuje jeho výbava, motorizace a celkový stav. Tyto faktory se zohledňují při soukromém prodeji i v případě, že se rozhodnete pro výkup auta. Výkup vozidel je ale specifický v tom, že vám kupující sám navrhne cenu a po vašem souhlasu ihned převede na váš účet.

Technické parametry

Značka vozidla, model, typ karoserie, počet dveří, druh paliva. To všechno jsou technické parametry, o které byste se měli při stanovování ceny zajímat. Benzínové motory se zpravidla prodávají o něco levněji, protože z dlouhodobého hlediska mívají vyšší spotřebu. Nejlépe se samozřejmě prodávají osvědčené značky a modely, u kterých se předpokládá spolehlivost.

Volba mezi automatickou a manuální převodovkou závisí na preferencích řidiče. Zpravidla jsou však automobily s manuální převodovkou levnější. Automat je o něco komfortnější, ale na druhou stranu zde existuje vyšší riziko poškození a i spotřeba v dlouhodobějším horizontu stoupá.

Ujeté kilometry a počet předchozích majitelů

Stav tachometru nám ukáže, jak moc bylo vozidlo používané. Bohužel u některých prodejců dochází k záměrnému stáčení, aby mohlo být auto prodané dráž. Stav tachometru však lze snadno ověřit v aplikaci Ministerstva dopravy ČR, kde zadáte VIN kód vozidla a číslo protokolu poslední technické kontroly, načež se vám zobrazí ujeté kilometry.

Vliv na konečnou cenu může mít i to, kolik majitelů už auto vystřídalo. Je totiž nasnadě, že vozidlo s jedním předchozím majitelem bude lépe servisované a všechny potřebné úpravy budou lépe dohledatelné.

Barva

Z několika výzkumů bylo též zjištěno, že vliv na cenu má i barva vozu. Zatímco barvy jako zlatá, růžová nebo béžová na hodnotě ztrácí za tři roky na hodnotě v průměru o více než 36 %, žlutá, oranžová a zelená nepřesahují hranici 31 %. Průměrem jsou auta v bílé, červené a modré barvě.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články