Pondělí, 6 února, 2023
DomůZajímavostiJak alkohol ovlivňuje nezletilé?

Jak alkohol ovlivňuje nezletilé?

Alkohol se stal běžnou součástí naší společnosti. Setkáme se s ním na oslavách, v restauracích i v domácnostech, kde sklenka vína zakončí večer po náročném dni. Bohužel, ačkoliv je jeho konzumace v naší republice povolená až od 18 let, sahají po něm čím dál tím častěji i děti. A právě u nich hrozí závislost na alkoholu a jiné zdravotní komplikace v mnohem větší míře než u dospělých.

Spouštěčem alkoholismu u mladistvých může být cokoliv – rozvod rodičů, problémy ve škole, první nešťastná láska nebo jen snaha zapadnout do kolektivu. Není výjimkou, že se děti poprvé napijí ještě před dosažením 15 let. Každé desáté dítě ve věku 11 let už má vlastní zkušenost s opilostí. Přitom podle výzkumů jen 9 % dospělých zasáhne v případě, že se stanou svědky prodeje alkoholu nezletilým.

Kdy je ze zdravotního hlediska pití nejnebezpečnější?

Nejrizikovějším je z pohledu alkoholu období mezi 12 a 18 roky, kdy tělo prochází celou řadou hormonálních změn a s přísunem alkoholu se velmi špatně vyrovnává a může trvale poškodit vývoj mozkových buněk. Organismus ve vývoji alkohol velmi špatně odbourává, čímž může dojít k těžké otravě s fatálními důsledky.

Nadměrná konzumace alkoholu neprospívá játrům, trávicímu a nervovému systému ani u dospělých, v případě dětí však k poškození dochází už při výrazně malém množství psychotropní látky. Zhoršuje se koncentrace, paměť, pozornost i myšlení.

A co psychika?

Důsledky pití alkoholu u mladistvých mohou být i psychické. Alkohol výrazně snižuje sebekontrolu a pud sebezáchovy a zároveň zkresluje vnímání reality, což nahrává zbytečnému riskování, úrazům a riziku sexuálního zneužití. Vlivem traumatického zážitku a deprese pak mohou mladiství opět sahat po lahvi a začít se sebepoškozováním.

Čím dříve děti začnou alkohol pít, tím vyšší je šance, že se u nich v budoucnu rozvine závislost. Jedinci, kteří začali pít v rané pubertě, v dospělosti konzumují až dvakrát víc alkoholu než ti, kdo s pitím počkali do své zletilosti.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články