Bezpečnost a ochrana zdraví při práci je pojem, který je spjatý se všemi osobami, které na území České republiky pracují. Jak je to v případě podnikatelů? Poradili jsme se s odborníky z firmy Extéria, o nichž se můžete dočíst v řadě zkušenostech a referencích na internetu.
Ochrana zdraví se týká všech
Jste osoba samostatně výdělečně činná? V tomto případě bude potřeba nezapomenout na to, že i vy máte povinnost plnit povinnosti v rámci BOZP. Je přitom jedno, zda máte nějaké zaměstnance či nikoliv. Sice si nemusíte platit školení BOZP, ale jejich absolvování vám zajistí, že nic nepodceníte. Jste totiž povinni chránit během své pracovní činnosti nejen sebe, ale také další osoby, které byste mohli svou činností ohrozit. BOZP se tedy týká každého z nás, bez ohledu na pracovní zařazení. Jak to vidí zákon?
V pozici zaměstnavatele i zaměstnance
Z pohledu bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovišti se na vás pohlíží jako na zaměstnavatele, ale také jako na zaměstnance. Řídíte se paragrafem číslo 12 a paragrafem číslo 13 zákona číslo 309/2006 Sb. Právě z těchto zákonů budete vycházet po celou dobu svého působení jako OSVČ.
Když nemáte žádné zaměstnance
Pracujete jako osoba samostatně výdělečně činná a nemáte žádné zaměstnance? Za nedodržování zásad BOZP se v tomto případě zodpovídáte sami sobě. I tak jste ale povinni dodržovat všechny předpisy, které jsou uvedeny v zákoníku práce číslo 262/2006 Sb., a také zákonem číslo 309/2006 Sb. V těchto závazných pokynech se hovoří o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
Když zaměstnáváte další lidi
Zde je povinností samozřejmě o něco více. Bude na vás pohlíženo stejně jako na právnickou osobu, jelikož budete nuceni plnit stejné požadavky, jaké má zaměstnávající subjekt. Zde se jedná o povinnosti vyplývající ze zákoníku práce. Řídíte se zákonem číslo 309/2006 Sb. Současně je pro vás závazné nařízení vlády číslo 591/2006 Sb.
I jako OSVČ máte povinnosti v rámci BOZP.