Pondělí, 29 května, 2023
DomůRady a TipyCloudová úložiště – konec starostí s ukládáním a zálohováním dat

Cloudová úložiště – konec starostí s ukládáním a zálohováním dat

Využití cloudu má mnoho forem: od poskytování téměř neomezeného výpočetního výkonu, přes cloudové aplikace a platformy, až po zdaleka nejpoužívanější cloudové úložiště. Online úložiště jsou ideální nejen pro zálohování firemních dat, ale využijete je i pro soukromé účely. Přečtěte si, jaké výhody vám cloudová úložiště přinesou.

Co je cloudové úložiště? Představte si, že máte k dispozici počítač s (téměř) neomezeným výpočetním výkonem a (téměř) neomezenou kapacitou úložiště dat. Zjednodušeně můžeme konstatovat, že jste si právě představili cloudové (online) úložiště. Zásadní rozdíl oproti klasickému počítači nebo notebooku spočívá právě v onom slůvku „online“ – na cloudové úložiště posíláte (a čtete) data přes internet.

To znamená, že se ke svým datům budete moci dostat z libovolného místa a zařízení, které má přístup k internetu. K ukládání a získávání informací tak nemusíte mít k dispozici fyzické úložiště s potřebnou kapacitou. Se správně nastaveným cloudovým úložným systémem dokonce umožníte zvoleným uživatelům přístup ke svým datům. Na jediném souboru dat tak může v jednom okamžiku současně pracovat i více zaměstnanců současně.

Privátní nebo veřejné cloudové úložiště

Cloudové úložiště a cloudové služby obecně můžeme rozdělit na několik druhů podle vlastníka či provozovatele infrastruktury. Mezi základní typy patří:

Zabezpečení dat v online úložištích

Co se týče ochrany dat po fyzické, a především technické stránce téměř u každého poskytovatele máte v zásadě jistotu, že data zabezpečí lépe než vy sami v privátním cloudovém úložišti. Předchozí tvrzení rozvedeme: cloudová úložiště jsou rozmístěná v milionech datových serverů a center. Přitom platí, že provozovatel cloudových služeb ukládá stejné informace na více virtuálních i fyzických místech (tzv. redundance). Skutečně kvalitní poskytovatel cloudových úložišť potom zálohuje informace i mezi vlastními datovými centry.

Bez redundance by vám provozovatel nemohl zajistit, že budete mít ke svým datům vždy garantovaný přístup ke svým informacím. Většina systémů ukládá stejná data na serverech, které používají zálohované nepřerušitelné zdroje napájení. Ke svým datům se tak dostanete i v případě selhání jednoho napájecího systému. Datacentra kvalitních poskytovatelů jsou navíc nepřetržitě monitorována zkušenými specialisty.

Zálohování firemních dat

Na vašich firemních datech vám pravděpodobně záleží – jejich ztráta či odcizení z 60 % znamenají finanční problémy ohrožující existenci středních a malých firem. Cloud zálohy přitom představují spolehlivé řešení. Řešení, které je navíc uživatelsky přátelské a komfortní.

Kvalitní poskytovatel vám totiž obvykle zdarma poskytne klientskou aplikaci, která:

  • umožní automatickou synchronizaci dat mezi více používanými zařízeními napříč firemní infrastrukturou,
  • garantuje dostupnost z libovolného zařízení připojeného k internetu,
  • je kompatibilní se všemi dostupnými platformami a operačními systémy,
  • jednoduchou obsluhu: zvolíte, jaké složky se mají automaticky synchronizovat a od tohoto okamžiku se v zásadě nemusíte o nic starat,
  • v případě potřeby umožní téměř okamžité navýšení objemu vašeho cloudového úložiště na požadovanou kapacitu.
Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články