Pondělí, 6 února, 2023
DomůRady a TipyZáklady péče o pneumatiky

Základy péče o pneumatiky

Správné zacházení dokáže pneumatikám u našeho auta prodloužit životnost. Používáme je denně a to, v jakém jsou stavu, dokáže ovlivnit také bezpečnost naší jízdy. Jak o ně správně pečovat?

Skladování

Na pneumatikách bychom datum spotřeby hledali jen marně a ani v zákoně nebo normách není tento údaj nijak upravený. Je to z toho důvodu, že životnost i stav ovlivňuje mnoho faktorů a informativní je pro nás spíše datum výroby. Na dobu použitelnosti má velký vliv také to, kde a jak jsou uskladněny a jaká během skladování je celková péče o pneumatiky. Pokud tak vezmeme gumy vyrobené v letošním roce, ale špatně skladované, mohou být mnohem horším stavu než pneumatiky, které byly vyrobené minulý rok a skladované v dokonalých podmínkách. Pro skladování pneumatik je ideální dobře větrané místo, které má konstantní teplotu a je chráněno před sluncem i výkyvy počasí.

Výběr

Každý řidič má svůj specifický styl jízdy, který bychom měli zohlednit také při výběru pneumatik. Nejen značka nebo velikost auta hraje roli, ale také právě to, jak řídíme. Pokud se ve velké nabídce nedokážeme zorientovat, je dobré obrátit se na profesionály a nechat si poradit. Rozdíly u pneumatik jsou značné, liší se v jízdních vlastnostech, ceně i použitých směsích. A tak právě pro náš styl jízdy nemusí být ty nejdražší pneumatiky tou nejlepší volbou.

Jízda

Abychom pneumatikám na svém autě zajistili co nejdelší životnost, musíme se kromě skladování zaměřit také na jejich stav během jízdy. Důležitým faktorem je tlak vzduchu v pneumatikách. Podhuštěné gumy se opotřebovávají velmi rychle, proto je nutné pro co nejmenší opotřebení udržovat správný tlak. K delší době použitelnosti pomáhají také pravidelné výměny kol za jinou pozici a správně seřízená geometrie.

Od svého vozu očekáváme, že nás bezpečně doveze kamkoli potřebujeme. Aby naše jízda probíhala bez problémů, můžeme přispět i my pravidelnými kontrolami a správnou péčí o pneumatiky.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články