Pondělí, 29 května, 2023
DomůBydleníTestovali jsme robota, který mopuje podlahy

Testovali jsme robota, který mopuje podlahy

Zatímco se vy věnujete práci nebo zábavě, on pečlivě leští podlahu v místnosti. Na sucho i na mokro. Jak jen chcete.

Je to jako mít doma služebnictvo. Zatímco se zaujetím listujete stránkami nového časopisu, po pokoji systematicky jezdí robotický mop, který je tak tichý, že často zapomenete na to, že vůbec pracuje. A podlaha se leskne, aniž vás to stálo nějakou námahu.

Ne nejde ani o reklamní slogan, ani o fikci. Téměř dva měsíce se pečlivě díváme tomu, jak robotický mop iRobot Braava 380 dbá na čistotu podlah v našem bezprostředním okolí. Tam, kde každý den bylo vidět šmouhy a prach je najednou lesklá podlaha a atraktivní mat dřevěných desek.

Ať se líbí, na místo

Vezmete z radiátoru mikrovláknovou utěrku, namočíte ji v umyvadle do saponátové vody a přichytíte na dvojici suchých zipů plastového modulu. Hodíte ho na zem, položíte něj robota, který od včera spal při nabíječce a stisknete tlačítko. V té chvíli se divadlo začíná.

Tichounce krokem se vydá vpřed a pás po pásu v návaznosti na sebe prochází celou místností. Hadříkem pečlivě stírá z podlahy jemné nečistoty a saponátem provoní celou místnost. Pokud narazí na židli či květináč, pěkně jejich obejde a když mu je opět jasné jak vypadá svět, naváže na své pásy. Jako když pluh dělá brázdy na poli, jednu vedle druhé.

Zajde pod sedačku, přejde poza květiny, vytřít podlahu pod komodou a když během několika desítek minut dokončí svou práci, jak pejsek se vrátí na stejné místo, kde jste ho spustili. Upozorní na sebe krátkou melodií a opět přichází řada na vás. Uložíte ho k nabíječce, hadřík přeperete ve zbytku vody a zavěsíte na radiátor. Takto to jde den od dne.

Na sucho i na mokro

I když je to voňavé, účinné a praktické i na laminátu, není nezbytné aby probíhalo úklid vždy namokro. V základní dodávce je i hadřík a modul na suché mopování, kdy robot pouze stírá z podlahy prach a leští ji. Práce mu jde se stejnou zdatností, přece jen tu chybí ta vůně. Jakoby člověk podvědomě tušil, že dělá práci pouze napůl. Samozřejmě, v obchodní síti je nespočet vlhčených jednorázových utěrek pro mopování, takže pokud jste si na ně v minulosti přivykli, můžete je používat bez toho, abyste se museli shýbat v kříži.

K dvěma způsobem údržby podlahy patří i dva programy, kterými se robot řídí. Ten první je důslednější a kopíruje typický pohyb člověka při mopování – jeden tah doprava, druhý tah doleva. Takto se to v pásech opakuje do nekonečna a Braava neustále vyráží vpřed a couvá v krátkých půlmetrových úsecích.

Druhý program je rychlejší, protože běží vpřed od stěny ke stěně, aby byla práce čím dříve hotová. Ačkoliv výrobce tyto programy nazval suchý a mokrý, my jsme je oba používali na mokré čištění.

S výhledem na hvězdy

Braava není jako ostatní roboty, které možná znáte jako robotické vysavače. Neprochází místností chaoticky, protože má navigaci. Malá kostka napájena bateriemi stojí ve středu místnosti s neomezeným výhledem na strop. Ve chvíli, kdy robot nastoupí do práce, využije strop pro vysílání polohových značek.

Robotický mop tak v každém okamžiku ví na kterém místě se nachází a místnost si takříkajíc zmapuje podle překážek na které narazí. Pod stolem si domyslí že mu zastřel pracovní deskou výhled, při drobných překážkách počítá nohy, aby odhadl co ho ještě čeká. Zastaví se před schody, nevyšplhá se ani na koberec. Má nizoučké podvozek, který dokáže překonat pouze schůdky nerovnoběžnosti uložené dlažby či starých podlahových desek.

Ze všech robotů, které jsme v redakci kdy měli, tento má nejvíce inteligence, i když někdy se stane že se zamotá ve svých vlastních úvahách. Obzvlášť pokud zabloudí kdesi do série výklenků, nebo narazí na sedačku s osmi nohama.

Zvládne více místností po sobě

Zatímco při nabíječce stráví po vybití akumulátorů čtyři hodiny, pro práci získá dvouhodinovou kapacitu energie. To je dostatek na to, abyste jím vymopovali čtyři standardní obytné místnosti. Pošlete ho setřít koupelnu a chodbu, pak ho vyprovodil do kuchyně a nakonec do obývacího pokoje.

Při tomto vyprevádzaní ho obslouží i dítě, takže časem se z Braavy stává domácí rutina. Kdo ho najde žádostivě čekat na odložení, podujme se k tomu, aby ho přeložil do další z pokojů. Pravidelně myjeme dlažbu, laminát, lakovaný korek i dřevěnou podlahu napuštěnou fermeží. Výsledky jsou vynikající.

Po týdenním zátahu, jakoby se změnily vaše požadavky na čistotu podlahy. Jste přesvědčeni o tom, že jste to nikdy nedělali tak důsledně jako tento robot. Postupně uvážete kabely aby nepřekážely, ze země přestěhujete některé věci jinde a chcete mít všude volný prostor. A právě takový režim stroji vyhovuje.

Nesmírně tichý a precizní

Jedinou pohyblivou částí robotického mopu jsou dvě kolečka, které ho posouvají po podlaze vpřed. Třeba zbystřit sluch, abyste slyšeli, že se cosi děje.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články