Pondělí, 29 května, 2023
DomůBydleníIkea má na kuchyně novou metodu, systém Faktum končí

Ikea má na kuchyně novou metodu, systém Faktum končí

Po dvaceti letech odchází systém Faktum do důchodu a nahradil ho variabilnější Metod.

Máte doma kuchyni z Ikey, poškrábaly se vám na ní dvířka a chtěli byste si koupit nové? Pozdě.

V regálech bratislavského obchodního domu budete komponenty série Faktum, které švédská nábytkářská síť prodávala 20 let, hledat marně.

Od 1. dubna je nahradil zcela nový kuchyňský systém nazvaný Metod, který s dosavadním není kompatibilní. Poškozený dílec si tedy vyměníte v rámci záruky nebo se budete muset obrátit na servis a objednat si ho.

úplně jinak

Co se tedy v plánování kuchyní mění? Ikea tvrdí, že všechno – skříňky, dvířka, panty, zásuvky i míry. Zatímco systém Faktum byl založen na násobcích 30 cm, Metod staví na násobcích 20. A to při šířce i výšce skříněk. Hloubka se prodlouží o 2 cm.

Mění se i výška spodních skříněk ze 70 na 80 cm, což umožnilo šikovné rozhodnutí zkres výšku soklu na polovinu. Zvětšil se tím úložný prostor skříňkách. Novinkou jsou spodní skříňky s výškou 60 cm stojící na přiznaných ocelových nohách a tmavá barva korpusů.

Díky jednoduchému stavebnicovému systému mají dát nové skříňky lépe kombinovat. Ikea tvrdí, že při plánování kuchyně vám již nebudou pravidla diktovat skříňky a zásuvky, ale naopak, můžete využít každý centimetr prostoru.

V kuchyni to žije

Při plánování nového kuchyňského systému se Ikea odrazila od průzkumů mezi lidmi. Vyplynulo z nich, že život v domácnosti se v posledních letech změnil.

Kuchyně už není jen místem, kde se připravuje jídlo, ale srdcem domova. Přijímají se zde návštěvy, případně slouží jako pracovna.

Mění se i prostor v bytě, ve kterém se kuchyň nachází. Už to většinou není samostatný pokoj, ale bývá spojena s obývákem nebo jídelnou.

Není výjimečné, že v menších bytech se kuchyně může ocitnout na chodbě. S novým systémem Metod by to podle Ikey neměl být problém. Kuchyni si dokážete navrhnout i pod schody, překážet by neměl ani zešikmený strop v podkrovních bytech či vyčnívající potrubí.

Ještě více novinek

Ale vraťme se k tomu, co je na kuchyních z Ikey nového. Můžete se s nimi hrát jako s legem. Skříňky se například dají ukládat i na sebe a překrýt jedněmi dvířky. Zvětšením hloubky vznikl prostor na interní zásuvky, které můžete překrýt dvířky nebo čelem další zásuvky.

Řečeno po lopatě – vytáhnete šuplík a v něm jsou další šuplíky. Jelikož zásuvky patří při stavbě kuchyně k tomu dražšímu a v novém systému vás bude lákat, abyste s nimi při návrhu hojně pracovali, Ikea je rozdělila do dvou cenových kategorii. Dražší mají tlumiče a dají se vysunout úplně, ty levnější ne.

Přibyl nový systém integrovaného LED osvětlení do skříněk i zásuvek. Vedení kabelů vyřešila Ikea konečně důmyslnější, budou se dát ukrýt za skříňkami. V zásuvkách se nabízí možnost automatického osvětlení při jejich vytažení.

V nabídce je i větší výběr pracovních desek i nástěnných panelů. Ikea vám je dokonce zhotoví na míru v maximální délce 400 cm při laminátových, dřevěných a akrylových deskách a 300 cm při kamenných, které jsou v nabídce novinkou spolu s akrylovými deskami.

A nakonec něco k montáži a ceně. Instalaci nástěnných skříněk se Ikea snažila v novém systému výrazně zjednodušit. Přišla s kolejnicí, která se přimontuje na stěnu a na ni se zavěšují jednotlivé skříňky. Tato pomůcka se může stát zadrhl v Slovenské panelových bytech s křivými stěnami.

Cenou zůstává Metod ve stejné kategorii jako Faktum, některé náhodně porovnávány skříňky vycházejí dokonce levnější. Výsledná částka se může načíst právě díky variabilitě a vychytávkám ve vnitřním vybavení, které nový systém nabízí.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články