Pondělí, 29 května, 2023
DomůRady a TipyProdej firem aneb proč se zbavovat fungující společnosti?

Prodej firem aneb proč se zbavovat fungující společnosti?

V 90. letech došlo po uvolnění ekonomického režimu k obrovskému rozmachu soukromého podnikání, kdy se na trhu z ničeho nic začala objevovat velká spousta společností, které podnikaly prakticky ve všech oborech. Bohužel jen malé procento z těchto firem se dočkalo současnosti, protože po převratu podnikali i lidé, kteří tržnímu hospodářství moc nerozuměli. Pokud ovšem máte podnikatelské myšlení, možná právě nyní nastává správná fáze na prodej firem.

Jak vybudovat fungující společnost?

Prodej firem je posledním článkem potenciálního řetězce vývoje obchodní společnosti. Někteří podnikatelé se až do této fáze nikdy nedostanou, protože jejich firma nedokáže rapidním způsobem zvýšit svou hodnotu. Bohužel univerzální recept na vybudování úspěšného podniku neexistuje, protože k úspěchu na trhu potřebujete nejenom odpovídající znalosti, ale také trochu štěstí. K dosažení úspěchu je pochopitelně klíčové odvětví, v němž budete působit, na základě něhož pak můžete lépe řešit prodej firmy.

Kdy firmu prodat?

Mezi aktivní firmy na prodej v drtivé většině případů spadají relativně úspěšné a dobře fungující společnosti, které si díky šikovnému managementu zajistily nemalý tržní podíl v konkrétním období. Tyto firmy na prodej sice přináší svým majitelům relativně velké zisky, ovšem ne nadarmo se říká, že peníze v životě nejsou všechno. Řada podnikatelů totiž své podniky vybudovala na zelené louce za cenu obrovských nervů, takže nyní mohou pociťovat únavu nebo syndrom vyhoření.

Proč se firmy zbavovat?

Firma na prodej v současné době rozhodně není nic špatného. Z pohledu majitele je vždy lepší fungující společnost prodat než se dívat na její pozvolný útlum. Není totiž nic horšího, než když management v důsledku únavy a profesního vyčerpání nenastaví správnou vizi a strategii. Vždy je tedy lepší firmu prodat novému ambicióznímu podnikateli, který bude vaši společnost nadále udržovat v popředí daného tržního odvětví.

Prodej aktivních firem není tak jednoduchý, avšak ve 21. století celkem běžný. Pokud jste z podnikání unavení, neváhejte a obraťte se na specializovanou společnost zprostředkující prodej firem.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články