Pondělí, 29 května, 2023
DomůFinancePříjmy státu z daní a odvodů by měly stoupnout jen o 2,6...

Příjmy státu z daní a odvodů by měly stoupnout jen o 2,6 procenta

Příští rok se má příjem státu z daní a odvodů zvýšit až o 7,3 procenta.
Daňově-odvodové příjmy by měly být ve všech letech 2020 až 2024 výše. Očekává to prognóza analytiků z Institutu finanční politiky (IFP). Daňově-odvodové příjmy letos stoupnou o 2,6% a jejich růst se zrychlí v roce 2022 až na 7,3%. Informovalo o tom Ministerstvo financí (MF).

IFP v prognóze konstatuje, že meziroční výpadek příjmů v roce 2020 na úrovni 2% je výrazně menší, než byly prvotní očekávání, které hovořily o 6,9% propadu. Předešlé odhady dosahující výpadek příjmů 2 miliardy eur se díky lepší ekonomické situaci nenaplnily. Oproti roku 2019 se příjmy snížily o 590 milionů eur.

Udržely se příjmy obcí a pojišťoven, které jsou navázány na trh práce. Právě stabilnější trh práce či stabilní úspěšnost výběru DPH, čemuž podle MF nasvědčuje i pokles daňové mezery v roce 2020 na 16,6%, přispěly k lepšímu výsledku oproti odhadům.

Naopak, uzamčení zasáhl zejména spotřební daně. „Druhá vlna spojená s částečným uzavřením ekonomiky podlomila kolena i spotřebě domácností. Očekávané postupné oživení navrátí spotřebu k loňským úrovním až v druhé polovině tohoto roku,“ dodal resort financí.

Zajímavým jevem druhé vlny byl nižší výnos z minerálních olejů jako v první vlně. Specificky klesl výrazněji benzín, přičemž v první vlně byl pokles benzínu i nafty srovnatelný.

Oživení letos bude pomaleji, než se očekávalo, ale trh práce stabilně přispívá k růstu daňových příjmů. Daně z práce odolávají i druhé vlně zejména díky pokračujícímu růstu mezd a v druhé polovině roku by mohly pomoci i nová pracovní místa.

Právě trh práce nejpozitivnější ovlivňuje prognózu příjmů v jednotlivých letech.

Analytici IFP očekávají, že k rychlému růstu příjmů v příštím roce přispěje pokrizové oživení ekonomiky podpořené zdroji z plánu obnovy a odolnosti. Prognóza také předpokládá pokračování aktuální stabilní úspěšnosti výběru daní.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články