Pondělí, 29 května, 2023
DomůFinanceH&M propustí ve Španělsku více než tisíc zaměstnanců

H&M propustí ve Španělsku více než tisíc zaměstnanců

Švédský oděvní řetězec zavře 30 obchodů.
Švédský oděvní řetězec Hennes & Mauritz (H & M) propustí ve Španělsku více než 1000 zaměstnanců, kteří jsou momentálně zařazeni ve státním programu příspěvků na mzdy, tzv. kurzarbeit, pro pandemii nového koronavirus.

Informovaly o tom v úterý španělské odbory CCOO.

V prohlášení CCOO se uvádí, že druhý největší prodejce oděvů na světě, po španělském Inditex, začne s propouštěním, které se dotkne více než 1000 lidí a bude zahrnovat zavření 30 obchodů.

Odbory označili zavření obchodů za „absolutně nepřiměřené“ a propouštění personálu zařazeného do státního programu za neoprávněné.

Podle oborů, i když je pravda, že mohlo dojít ke změně spotřebitelských návyků, která by mohla ospravedlnit změnu pracovní síly, to v žádném případě neodůvodňuje takový velký počet nadbytečných lidí.

Zejména pokud se bere v úvahu fakt, že společnost H & M během pandemie profitovala z vládní schématu financování mezd zaměstnanců, kteří museli zůstat doma.

Financování tohoto programu je jedním z klíčových opatření vlády premiéra Pedra Sáncheze na podporu ekonomiky poznamenané měsíci blokád.

Toto a další mimořádná opatření ke zmírnění krize stály španělskou státní pokladnu od začátku pandemie 40 miliard eur.

Firmy mají jako odplatu za pomoc zakázané propouštět zaměstnance šest měsíců po ukončení systému, který má v současnosti platit do 31. května, ale bude pravděpodobně prodloužen.

Čistý zisk společnosti H & M se v roce 2020 v důsledku pandemie strmě propadl. Řetězec už avizoval, že zavře 350 ze svých 5000 obchodů po celém světě a otevře dalších 100.

Navzdory poklesu celkových tržeb zaznamenala společnost v roce 2020 skok v online prodeji o více než 40 procent. Jeho podíl na celkovém obratu se zvýšil téměř na třetinu.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články