Pondělí, 29 května, 2023
DomůRady a TipyPracovní oděv versus ochranný oděv

Pracovní oděv versus ochranný oděv

Je třeba rozlišovat mezi pracovním oděvem a ochranným pracovním oděvem.

  • Pracovní oděv je svrchní oděv, který obvykle neplní žádnou specifickou ochrannou funkci při práci. Může však sloužit k tomu, aby bylo zřejmé, že zaměstnanec patří do profesní skupiny. U pracovního oblečení jde většinou o vhodnost pro každodenní práci, pohodlí a komfort.
  • Ochranný pracovní oděv slouží k ochraně osoby, která jej nosí, před vlhkostí, mrazem či teplem, infekcemi, chemikáliemi a podobně. Ochranný pracovní oděv se označuje také jako osobní ochranný pracovní prostředek (OOPP) a musí být poskytnut firmou, společmostí, zaměstnavatelem, pro kterého zaměstnanec pracuje. Patří sem například ochranné pracovní zástěry, ochranné pracovní pláště, ochranné pracovní rukavice a ochrana úst, nosu, hlavy.

Pracovní oděvy pro zdravotníky

Jaké vlastnosti by měl mít pracovní oděv určený zdravotníkům?

Pracovní oblečení by mělo být vhodné pro pohyb, tj. dostatečně široké a pružné (elastické). To je důležité proto, aby byla zajištěna potřebná volnost pohybu, např. při ohýbání kolen nebo zaujímání různých poloh, například rozkročení. Mělo by také umožňovat volný pohyb v ramenním pletenci. Proto může mít smysl vybírat pracovní oblečení o jednu velikost větší než je tomu u soukromého. Zároveň by oblečení nemělo být příliš volné. V opačném případě hrozí například zachycení o kliku dveří a podobně.

Pracovní obuv pro zdravotníky

Vhodná pracovní obuv je nezbytná nejen při ošetřování a péči, ale také proto, aby se předešlo nehodám, jako je podvrtnutí kotníku, uklouznutí nebo pádu. Vhodná pracovní obuv tak pomáhá předcházet pracovním úrazům, udržovat zdraví zaměstnanců a zlepšovat bezpečnost a kvalitu péče a léčby.

Pracovní oděv a pracovní boty a pracovní rukavice patří ve zdravotnictví k sobě. Na pracovní oděv jsou kladeny vyšší hygienické požadavky než u jiných profesí, proto musí být často obměňován. Jednotný (uniformní) pracovní oděv u zdravotníků má za úkol dosahovat také zvláštního vnějšího efektu.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články