Pondělí, 29 května, 2023
DomůZajímavostiNevzdávejme to! Hledáme malé génie. Přihlaste dítě na IQ olympiádu!

Nevzdávejme to! Hledáme malé génie. Přihlaste dítě na IQ olympiádu!

Dobrá a rychlá zpráva pro všechny. Registrace prodloužena do 10. dubna! Prvního kola se mohou zúčastnit děti i online z domu.

Každý z nás má po roce pandemie desítky důvodů rezignovat. Rodiče i učitelé pociťují únavu, dětem chybí kolektivní energie, a proto se snadno může stát, že ztratíme a prohlédneme talenty a nadané děti. Budeme se muset spojit a hledat inspiraci.

Když jsme začali IQ olympiádu pořádat, zúčastnilo se na ní 46 dětí, v posledních čtyřech letech každoročně kolem 15 tisíc dětí, no a loni jsme ji nemohli zorganizovat. Letos pokračujeme a už teď víme, že desátý ročník bude jiný, ale věříme, že zažehne další světlo na konci tunelu.

Tam, kde jsme měli po jiné roky tisíce účastníků v IQ olympiádě, jsou dnes stovky. Mluvíme s učiteli a posloucháme, jací jsou unavení a děti odradit od. Chceme vás povzbudit. Oslovujeme rodiče.

A co vám napadne jako první při slově talent? Je to sportovní nadání Petry Vlhová či hudební genialita mladého Mozarta? Je to schopnost rychle a přesně zlyžovať jakoukoliv sjezdovku či klást prsty po klavírních klávesách?

Hudebně nadané dítě zamíří do kterékoliv nejbližší základní umělecké školy, to s pohybovým nadáním – často vedené rodiči už v útlém věku – zas do místního sportovního klubu. No kam nasměrovat dítě, kterému to myslí o poznání rychleji než ostatním? Potřebuje vůbec pomoc či podporu společnosti? Sportovní, hudební, umělecký talent zasluhují obdiv a pozornost. No talent je také schopnost rychle a správně logicky uvažovat.

Věříme v sílu talentu a věnujeme se dětem s intelektovým nadáním už více než deset let. Poznáte je podle toho, že jsou někdy přirozeně drzé, jindy utažené a citlivé, ale především neuvěřitelně zvědavé. Je škoda, pokud si nadprůměrně inteligentní jedinec z dětství nese pocit nepochopení a nezájmu o tento typ talentu.

Ano, i nadprůměrná inteligence je dar, talent, o který se však třeba pečovat. S jistou predispozicí se už narodíme, ale to, zda ji dokážeme naplno využít, závisí nejen na výchovy a sociálního prostředí, ale také stimulu okolí – přesně jako při kterémkoliv jiném nadaní. Kreativní a umělecké činnosti, čtení, logické úkoly, ale i hra na hudební nástroj intelekt prokazatelně rozvíjejí, naopak pasivita, nuda, stres mohou inteligenční kvocient snížit io několik bodů.

Inteligenční kvocient nesouvisí se vzděláním, proto ani úkoly v IQ olympiádě nejsou znalostním testem.

Úkoly jsou zaměřeny na logiku, prostorovou představivost, jazykové souvislosti, krátkodobou paměť či praktickou inteligenci. Umožňují dětem při řešení zadání využít vlastní kreativitu. Pro děti je to zážitek a zároveň je to možnost objevit talentovaných žáků s nadprůměrným inteligenčním kvocientem. Výhodou soutěže je, že je určena i pro „pasivních“ géniů, kterým se právě pro časovou náročnost nechce zapojovat do jiných soutěží či předmětových olympiád ve škole.

Do 10. dubna 2021 se děti mohou přihlašovat na IQ olympiádu.

Je určena pro žáky druhého stupně základních škol a primy až kvarty osmiletých gymnázií
Do soutěže se dítě může přihlásit samostatně i prostřednictvím školy
Vítáme a vážíme si spolupráci se školami
Olympiáda má tři kola – školní, regionální a celostátní finále
Školní kolo absolvuje dítě on-line v domácím prostředí v průběhu týdne v době, kdy mu to vyhovuje
Finále se uskuteční 1. června 2021 na Bratislavském hradě
Účast je bezplatná
Ceny pro vítěze jsou notebook, tablety, smart hodinky, knihy, společenské hry, předplatné IT časopisů
A to nejdůležitější: registrace probíhá na www.iqolympiada.sk
Znáte nějaké šikovné dítě ve svém okolí? Je to vaše seštělá neteř, kamarádčin pubertální syn či žákyně, kterou učíte? Přihlašte ho nebo přihlaste ji.

Soutěž organizuje Mensa Slovensko, nezisková organizace sdružující nadprůměrně inteligentních lidí.

Záštitu nad 10. ročníkem soutěže převzala prezidentka SR Zuzana Čaputová a Ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu ČR. Děkujeme jim za podporu.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články