Pondělí, 29 května, 2023
DomůRady a TipyHrozí nám malé důchody. V čem je problém? O důchod se zajímáme...

Hrozí nám malé důchody. V čem je problém? O důchod se zajímáme málo a nesprávně

Odchod do důchodu je v současnosti spojen s výrazným poklesem životní úrovně. Skoro polovina Slováků to bere jako fakt. Čekají na výpočet důchodu od státu, namísto toho, aby se o výšku vlastního důchodu začali aktivně zajímat sami.

Přitom na Slovensku máme plnohodnotný důchodový systém, který je ekvivalentem ověřených důchodových systémů v západní Evropě. Je nastaven tak, aby pomáhal budoucím Slovenské důchodcům získat slušnou penzi. Stačí se ho jen naučit správně používat a vyvarovat se nejčastějších chyb.

O důchod se zajímáme málo a pozdě

„Žijeme na důchodu přibližně 20 let, ale začínáme něj myslet pozdě. Přitom stačí udělat jediné dobré rozhodnutí v mládí a můžete si zajistit slušný příjem ve stáří. Čím dříve takové rozhodnutí uděláte, tím méně si budete na důchod měsíčně muset spořit, „říká Marcel Haniš, vedoucí produktového oddělení DDS Tatra banky.

Druhý a třetí pilíř důchodového zabezpečení jsou proto důležitou a bezpečnou cestou, jak si zajistit slušný život ve stáří.

Udělat správné rozhodnutí v mládí znamená jistotu dostatečného důchodu. V systematiky tří důchodové kalkulačce si můžete jednoduše přepočítat, jaký rozdíl ve výši penze udělá, pokud začnete spořit o deset či dvacet let později.

Na důchod si jen „odkládáme“

Jen zhruba třetina Slováků měla za loňský rok majetek v akciích, dluhopisech či podílových fondech. Akcie představují do jednoho procenta z hodnoty majetku Slováků, přitom právě ty jsou ve finančním světě dlouhodobě nejziskovější.

„Podílet se na podnikatelských úspěších renomovaných firem a získat z investic slušný důchod je možné prostřednictvím fondů třetího pilíře. Spořením v penzijních fondech nepřímo investujete do akcií největších společností z celého světa. Podle strategie zvoleného fondu investujete například i do zlata, realit a dluhopisů. Globálním zainvestován se sníží riziko spoření s cílem dosáhnout co nejvyšší zhodnocení, „říká Haniš.

Odkládat si na důchod jen tak „pod polštář“ nebo na běžném účtu, bez možnosti zhodnotit úspory nemá smysl, protože odložené peníze znehodnotí inflace. Slováci si zatím většinu úspor nechávají takto ohrožovat a zvláště při dlouhodobých úsporách na důchod na to kvůli inflaci sami doplatí.

Jsou příliš brzy konzervativní

Pro získání lepšího důchodu je důležitá správně nastavena investiční strategie. Ve druhém a třetím pilíři však Slováci dělají společnou chybu. O investice se nezajímají.

„Mnozí lidé si volí příliš konzervativní strategie ve druhém i třetím pilíři příliš brzy. Druhý pilíř však přichází s automatickým přesunem peněz do konzervativních fondů v 52. roce života. Důvodem je ochrana úspor střadatelů před výkyvy v předdůchodovém období. Do té doby je vhodné držet fondy dynamičtější, „radí Haniš.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články