Pondělí, 29 května, 2023
DomůRady a TipyŽivnostníci, pozor na finanční příspěvek na stravu

Živnostníci, pozor na finanční příspěvek na stravu

Od 1. března se zavádí finanční příspěvek na stravu. Na rozdíl od lístků a karet ale není pro vás daňově uznatelným nákladem.
ník?

Rozsáhlé změny v stravného se živnostníků týkají pouze okrajově. I dosud totiž platilo, že živnostník má nárok na stravné ve stejné výšce jako zaměstnanec. V současnosti je to spolu 3,83 až 5,10 eur za den, během kterého odpracoval více než 4 hodiny a dalších 3,83 až 5,10 eur, pokud odpracoval více než 11 hodin. To platí i pro živnostníky.

Výdaje na stravu však musí dokladovat. V případě, že by se živnostník chtěl vyhnout stravenek či kartám, je nucen dokladovat své výdaje na stravu Block z restaurací či potravin. Pokud si tedy jako živnostník chcete odečíst náklady na stravu, musíte vést účetnictví. V případě, že si uplatňujete 60% paušální náklady, stravné v těchto 60% již započítány máte.

Finanční příspěvek vám při kontrole neprojde

Pokud byste si do účetnictví vkládali nepodloženou položku finančního příspěvku na stravu, aniž jste účtenkami dokládaly jeho využití, tak by vám při nejbližší daňové kontrole hrozily velké problémy. Takovou položku totiž zákon nezná. Šlo by tedy z vaší strany o nevědomé krácení daně z příjmu, což je závažný přestupek. Kromě dorovnání rozdílu v dani by vám hrozila i mastná pokuta. Nemluvě o tom, že tyto náklady byste už zpětně nedokázali doložit a doložit. Připravili byste se tak v průměru o 1 200 až 2 400 eur ročně v nákladech, v závislosti na počtu svých odpracovaných hodin.

Pokud vám vadí gastrolístky, přejděte na karty

Administrativní nejjednodušším způsobem zabezpečení stravného pro živnostníky nadále zůstávají stravenky nebo karty. Ty vznikly jako chytré řešení pro zjednodušení povinnosti vyplývající ze zákona zajistit zaměstnancům (i živnostníkům) jedno teplé jídlo denně. Jejich výhody přetrvávají i po posledních změnách v zákoníku práce. Stravenky či kredit na kartě si totiž víte objednat i jednou ročně. Do účetnictví vám tak přibude jen jedna přehledná faktura a vy přesně víte, s jakými náklady můžete počítat. Je však důležité náklady plánovat dopředu. Kredit na kartu se totiž nesmí objednávat zpětně, například když vám chybí náklady při vyplňování daňového přiznání.

Nyní je i nejlepší čas na přechod ze stravenek na stravné karty. Jedna ze změn v zákoníku práce totiž přikazuje zaměstnavatelům začít od 1. 1. 2023 poskytovat výhradně stravné karty tam, kde je to možné. Z toho vyplývá, že o dva roky se zruší stravenky v jejich papírové podobě i pro živnostníky. Pokud chcete ušetřit na poplatcích či poštovném, strava kartu objednáte jen jednou a pak na ni jen dobíjíte kredit. Jednodušší to už ani nejde. Alternativně byste totiž svého účetního museli zasypat desítkami faktur či účtenek za svou stravu. Jejich náročné a nákladné zpracování by vás stálo značnou část hodnoty, kterou přes stravné získáváte.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články