Pondělí, 27 března, 2023
DomůRady a TipyŠroubový kompresor: Spolehlivý stroj pro nepřetržitý provoz

Šroubový kompresor: Spolehlivý stroj pro nepřetržitý provoz

Zejména v průmyslových a dalších náročných oblastech je oblíbenou volbou šroubový kompresor. Nabízí skvělé vlastnosti a hodí se všude tam, kde je žádoucí neustálá dodávka stlačeného vzduchu. Navržen je pro vysoký výkon a dlouhou životnost.

Řada benefitů

Šroubový kompresor využívá princip od sebe se odvalujících šroubů. Prostor mezi nimi se při otáčení stále zmenšuje, dochází tak ke stlačení vzduchu a jeho vhánění do vzdušníku. Ve srovnání s pístovými kompresory nabízí řadu výhod, zejména tišší chod bez rázů a vibrací. Navíc je větší, odolnější a má delší životnost. Proto je využíván zejména v oblastech, kde je požadován vysoký výkon – v autoservisech, montážních dílnách, či třeba automatizovaných linkách.

Vysoký výkon

Vysoká účinnost těchto kompresorů umožňuje relativně levnou výrobu vzduchu. Vzhledem k tomu, že je třeba šroubové kompresory pečlivě dimenzovat dle konkrétních potřeb, je důležité zvolit správně. Nabízí se různé varianty, které se liší způsobem připojení šroubového bloku k elektromotoru. Výkon lze případně regulovat připojením frekvenčního měniče, nicméně jde o značně nákladný prvek.

Olejové a bezolejové stroje

Kompresory se šrouby jsou k dispozici olejové a bezolejové. Druhá varianta je chlazena vstřikováním kapaliny. Nicméně u olejových kompresorů neslouží olej pouze pro chlazení, ale i mazání stroje. Je důležité, aby byl olejový kompresor stále v provozu – časté zapínání a vypínání mu nedělá dobře. Olej se totiž musí ohřát. Jakmile je studený, dostává se do něj vlhkost, mění se v emulzi a ztrácí své klíčové vlastnosti. Proto jsou určeny šroubové kompresory pro nepřetržitý provoz.

Stroje s šroubovým blokem jsou vysoce výkonné a spolehlivé. Využívány jsou zejména pro náročné práce, jelikož nabízí řadu výhod a jsou přizpůsobeny profesionálnímu provozu.

Další články autora
- Reklama -PR článek

Nejnovější články