Toužíte po úrodné zelenající se zahradě, kterou vám budou všichni sousedé závidět? Chcete ale zároveň být ohleduplní ke své peněžence i přírodě? Zalévat rozlehlou zahradu pitnou vodou z kohoutku však není zrovna nejvýhodnějším řešením z ekologického, ale ani z ekonomického hlediska. Zato takové zavlažovací čerpadlo, které dodává vaší zahradě vodu ze studní nebo nádrží na dešťovou vodu – to je něco jiného! Ukážeme vám, jaké výhody přináší a pomůžeme s výběrem čerpadla.
Bez vody se žádná úrodná zahrádka rozhodně neobejde. Pozor, rostlinám ale mnohem více prospívá podzemní nebo dešťová voda oproti vodě pitné, která je upravená pro konzumaci člověkem. Abyste zajistili, že jí budete mít pro péči o zahradu dostatek, nainstalujte si zahradní čerpadlo, které dokáže vytáhnout podzemní vodu ze studen a vrtů nebo čerpat vodu ze sudů a nádrží na dešťovou vodu.
Jaké jsou typy čerpadel na vodu?
Existuje několik typů čerpadel na vodu, které můžeme dělit podle způsobů, jakým vodu čerpají – mezi dva hlavní typy patří povrchová a ponorná čerpadla.
Povrchová čerpadla
Jsou ideální pro čerpání vody z nádrží a sudů na vodu. Ovšem stejně tak se hodí v případě, pokud se zahrada nachází v blízkosti řeky nebo rybníka – i zde se používá povrchové čerpadlo.
Tato čerpadla zvládnou čerpání vody z hloubky až deseti metrů, proto je lze použít i do nepříliš hlubokých studní. Jsou levnými a účinnými čerpadly pro zavlažovací systém zahrady, případně pro napouštění nebo vypouštění bazénů. Také se velmi snadno instalují, zpravidla to zvládnete svépomocí.
Ponorná čerpadla
Ponorná vodní čerpadla využijete zejména ve chvíli, kdy zjistíte, že je hladina vody ve studni pod hloubkou deseti metrů. Pak je jedinou volbou pro čerpadlo do studny právě to ponorné – zvládne čerpat vodu z hloubky čtyřiceti až osmdesáti metrů. Jak už název napovídá, tato čerpadla by měla být ponořená pod hladinou vody.
Instalaci ponorného čerpadla už pravděpodobně sami nezvládnete, doporučujeme tedy využít služeb profesionálů, než (mnohdy drahou) investici zbytečně pokazit. Pokud čerpadlo nebudete využívat i v zimních měsících, je lepší ho na tuto dobu z vody vyjmout.
- Ponorná odstředivá čerpadla si snadno poradí i se zakalenou nebo znečištěnou vodou a zvládnou rychle přečerpat vcelku velké množství vody. Hodí se pro přečerpávání vody z jímek, odčerpávání vody z jezírek, prosakující vody ze sklepů apod. Ponorná odstředivá čerpadla ale mají relativně malý výtlak – nejsou tedy dobrá pro čerpání z větších hloubek.
- Ponorná vřetenová čerpadla se hodí do opravdu hlubokých studen a vrtů. Jsou sice podstatně dražší, ale disponují vysokým výtlakem i průtokem. Zvládnou tedy čerpat rychle a z velké hloubky. Nehodí se do nádrží, protože musí být při provozu neustále celá potopená.
- Vibrační čerpadla mají výtlak, který si poradí i s hloubkou několik desítek metrů a nebývají příliš drahá. Je třeba dbát na to, aby byla neustále ve svislé poloze a byla pořád celá potopená. Nevýhodou je nepříliš velký průtok a fakt, že jsou navíc vcelku hlučná a neporadí si se znečištěnou vodou.
Tip: Pokud chcete, aby vám čerpadlo opravdu dlouho vydrželo, sáhněte po ocelovém. Tato čerpadla jsou pevnější a odolnější. Úplně nejdéle vám vydrží ta odstředivá.
Jaké zahradní čerpadlo tedy zvolit?
Při výběru se řiďte především tím, odkud chcete vodu čerpat – zda ze studny, nebo nádrže či jiné vodní plochy. V případě čerpadel do studny je pak dalším faktorem její hloubka. Do deseti metrů si vystačíte s povrchovým, u hlubších je pak potřeba ponorné čerpadlo. Výše jsme nastínili výhody i nevýhody různých typů ponorných čerpadel, které by vám měly s výběrem pomoct. Hlavními rozhodujícími faktory jsou pak především kvalita a stupeň znečištění vody a očekávaná velikost průtoku.